vineri, 7 decembrie 2012
Sfarsitul Lumii
Inca din anul 1961, astronomii au descoperit, prin informatiile oferite de sateliti, o zona cosmica care parea a fi o nebuloasa neobisnuita. Prin fenomenul de nebuloasa se intelege un foarte mare nor cosmic de gaz sau praf. Aceasta nebuloasa avea proprietati neobisnuite si a fost denumita Nebuloasa Aurie.
Totusi, atentia publica nu a fost mult timp retinuta de acesta descoperire, decit cu mult mai tirziu, cind s-a vazut ca locatia nebuloasei coincide cu proiectata orbita a Sistemului nostru solar.
La inceputul anilor ’80 in S.U.A. , a fost facut la radio un anunt, cum ca Sistemul nostru solar se va “ciocni” cu un nor electromagnetic “nu peste multi ani”.
Aceasta nebuloasa a fost mai apoi denumita Centura Fotonica.
Intregul Univers este tinut la un loc de vortexuri, printre care si vortexurile de energie centripeta, cu cimpurile electromagnetice asociate lor. Aceste spirale de energie dau nastere la orbite naturale in Spatiu si Timp:sateliti in jurul planetelor,planete in jurul stelelor, sisteme solare in jurul centrelor altor vortexuri majore, si tot asa la infinit.
Terra orbiteaza in jurul Soarelui in decurs de 1 an, dar Sistemul nostru solar este el insusi un “intreg”, care orbiteaza in jurul Centrului Galactic in aproximativ 24.000 -26.000 de ani.
Au mai ramas 96 de zile pana la data scrisa pe calendarul Mayas, in care se anunta sfarsitul – daca cineva crede in calendar.
21 Decembrie este Sfarsitul Lumii, sau poate este data de 23…Interpretarea calendarului Mayas nu este o stiinta de precizie. Dar ceea ce stim este ca “Long Count” si “Dresen Codex”, calendare ale varste cuprinse cu al Pamantului, expira in Decembrie. Poate…
Si daca ar fi sa ne luam dupa industria infloritoare de carti, documentare de televiziune si bloguri(care promoveaza frica si ideea de sfarsitul lumii) ar insemna sa ne luam adio de la tot…
Sfarsitul Lumii este un subiect confuz. Unii spun ca o sa fim atrasi de catre o gaura neagra, unii spun ca Pamantul va fi lovit de un asteroid, altii spun ca zeii antici se vor intoarce si consuma totul in furia lor.
Multi Mayas Etnici resping ideea apocaliptica ca fiind o idee, inventie Occidentala. Toata lumea stie ca, mai degraba un sfarsit al timpului, inscriptiile se refera la o noua era.
Calendarul Maya este, de asemenea, oarecum dificil de interpretat. Ea se bazează pe un ciclu ceremonial de 260 de zile, 365 de zile de orbita Soarelui, ciclul de 584 de zile a lui Venus si ciclul de 780 de zile al lui Marte.
Si este precum calendarul noastru, sfarsitul paginii nu inseamna sfarsitul lumii.
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu